ارزیابی شبکه‌های VOIP

2020-09-21
نوشته شده در VOIP
2020-09-21 admin

شبکه های voip

Unifield communication چیست:

از جمله وظایف  cisco unified communication manager سیگنال دهی و تجزیه تحلیل ,Routing و انتخاب مدار در PSTN انجام می دهد .اعمال این ویژگی ها از پروتکل های همچون SCCP,MGCP ، H323،SIP، استفاده می کند. استفاده از این سرویس برای provider  ها امکان Routing  تماس های صوتی و data  ها را در PSTN و شبکه های packet based ممکن میکند .

پروتکل H 323

ITU   که اختصار International telecommunication Union  است استاندارد H323را برای ارتباط از طریق نتورک های packet based  ایجاد کرده است .این پروتکل تمامی فاکتور های مرتبط با signaling ،session control را بر روی شبکه های IP Based  لحاظ میکند .به صورت کلی صدا ماهیت استاندارد network های H323 است. اما میتوان آن را طوری توسعه داد که هم تصویر و هم دیتا را پوشش دهد همچنین میتوان این پروتکل را در شبکه هایenterprise  اجرا نمود یا بر روی زیر ساخت موجود پیاده سازی کرد که از جمله راهکارهای اقتصادی و مقرون به صرفه است .پروتکل H323 شامل فاکتور هایی از جمله Terminal ،Gateway وGatekeeper  است که کنترل همه نقطه پایانی های H323  در دسترس می گیرد. این پروتکل روی session  های point to point یا multipoint اجرا می شود.

پروتکل MGCP

در شبکه های voip پروتکل MGCP که اختصار Media Gateway control protocol  می باشد یک پروتکل flexible ، پر قدرت و مقیاس پذیر برای کنترل تماس است. Cisco Unified communication manager از این پروتکل برای transfer  کردن پیغام ها از remote gatway به دستگاه های مورد نیاز استفاده می کند.این پروتکل به media gateway controller  این توانایی را می دهد که به صورت remote  دستگاه های مرتبط را که در شبکه های IP Based  وجود دارند را کنترل و manage  کنند .MGCP  یک structure  متمرکز است که configuration  و مدیریت gateway های صدا را از چند call agent  به صورت redundant پشتیبانی می کند .

این پروتکل از فاکتور های امنیتی همچون رمزگذاری پیام ها یا احراز هویت را ارائه نمی‌دهد همچنین cisco unified communication manager پردازش تماس ها وrouting  را manage  کرده و یک سری سرویس های دیگر را نیز برای gateway  فراهم می‌کند  MGCP gateway توانایی call preservation  که طی آنgateway  تماس ها در زمان failover یا   fallback رخ میدهد را حفظ کرده و همچنین dial-plan simplification  ،hook flash transfer وTone on hold را فراهم می‌کند.

پروتکل sccp

پروتکل skinny client control protocol یا به اختصار SCCP  جهت برقراری ارتباط بین تجهیزات IP BASED وcisco unified communication manager  برای پیام های اختصاصی تجهیزات cisco  استفاده می‌شود.

Cisco unified ip phone  یک نماینده از device  هایی است که به عنوان یک client  از پروتکل sccp  با cisco unified communication manager ارتباط می‌گیرد .در این حین یک cisco unified ip phone  برای خود تمام configuration  های مرتبط را از cisco unified communication manager  می‌گیرد .بعد از ارتباط سیستم از تماس های دریافتی جدید مطلع شده و  cisco unified ip phone امکان تماس های خروجی را ایجاد می‌کند.
یکی دیگر از قابلیت های این پروتکل امکان سیگنال دهی تماس voip  برای سرویس message waiting indication و به اختصار MWI  می‌باشد.

پروتکل SIP

پروتکل sip  یا session initiation protocol  توسط internet engineering task force  یا IETF  برای تماس های multimedia ایجاد شد. این پروتکل مبتنی بر کدهای ASCII  می‌باشد و در ارتباطات client/server  نقطه به نقطه کار می‌کند. این پروتکل با recuest و acknowledge  برای برقراری و پایان دادن به session  استفاده می‌کند.

پروتکل Digital Telephony

این پروتکل از CSS  که اختصار common channel signaling  است بهره می‌برد. در اصل CSS  یک channel اختصاصی می‌باشد که حامل سیگنال است .در خطوط T1  در اصل یک کانال سیگنال ها را حمل و کانال های دیگر دیتا را ارسال می‌کنند. اخرین ورژن  CCS به نام SS7  یا signaling system 7  خدمات گوناگونی از جمله رسیدگی و نظارت به Tone ها و automatic Number Identification  یا ANI  که یک method  برای شناسایی تماس است ارائه می‌کند. همچنین ISDN  یا integrated Services Digital Network  گروهی از استاندارد های جهانی برای ارتباط user ها به سرویس های شبکه ای عمومی و اختصاصی است.در واقع ISDN  برای user ها  ارتباط به صورت circuit  و هم packet  را فراهم می‌کند.

BRI

در شبکه های BRI, voip یا Basic Rate Interface  بیشتر برای ارتباطات خانگی لحاظ شده و از دو کانال B-Channel  برای صدا و یک D-Channel  به منظور signaling استفاده می‌کند.

T1PRI

T1PRI یا T1 primary interface برای ارتباطات سازمانی در منطقه آمریکای شمالی و ژاپن استفاده می‌شود.برای این منظور T1 PRI  تعداد 23B-channel برای صدا و دیتا و یک D-channel  برای signaling  کانال ارائه می‌دهد. Rate این کانال هم 1.544 per sec می‌باشد.

E1 PRI

در ارتباطات سازمانی در اروپا از  E1 Primary Rate Interface استفاده می‌شود .به تعداد 30 عدد B-Channel برای صدا و دیتا و یک D-Channel برای signaling  و یک channel  برای framing   ارائه می دهد.

QSIG

Q.signaling  یا QSIG  پروتکلی برای sync کردن و تعامل پذیری بیشتر تجهیزات گوناگون استفاده شده در مبحث telecommunication  است .این پروتکل از استاندارد های مختلف سرویس دهی و signaling  را برای PISN (Private Integrated Services Network ) فراهم می‌کند. در واقع QSIG  با استاندارد international standards for open system interconnection تعریف شده توسط iso/sec همخوانی دارد.QSIG  از استانداردهای ISDN Q.921  و Q.931 استفاده می‌کند .

QSIG Tunneling  بر روی SIP Trunk

از SIP Trunk ها برای configuration  یک  interface سیگنالینگ با cisco unified communication manager  برای برقراری تماس با SIP استفاده می‌کند.در شبکه های  SIP Trunk ،voip ها با استفاده از یک proxy server  به cisco unified communications manager متصل می ‍‌‌شوند.interface های signaling از recuest و ack ها برای برقراری و قطع session ها برای device های پایانی استفاده می‌کند. QSIG Tunneling از feature های زیر پشتیبانی می‌کند.

تکمیل تماس call completion – انتقال تماس  call transfer – دایورت تماس call diversion – سرویس های شناسایی هویت identification services و نشانگر پیام دریافتی message waiting indication

زمانی که SIP Trunk  با select  کردن  cisco  intercompany media engine به عنوان Trunk Service Type  شناخته می‌شود به صورت پیش فرض Tunneled Protocol  بر روی QSIG اجرا می‌شود. همچنین باید توجه داشت که QSIG  می‌بایست از پروتکل Tunneled باشد برای اینکه بتواند از feature های QSIG بر روی CISCO IME Trunk کار کند .

این مقاله سعی بر آن داشت نحوه کار شبکه های voip   پروتکل ها و ارتباط آنها در کانال های مختلف را تجزیه و تحلیل و آموزش دهد.